Семінар для представників ВНЗ-членів Консорціуму

У рамках Консорціуму освітніх установ для поліпшення спроможності системи освіти у сфері публічного адміністрування та  проекту DOBRE представники ТНТУ ім. І. Пулюя Наталія Кирич, Марія Рудакевич, Ольга Мосій та Олена Сороківська взяли участь у навчальному семінарі для представників ВНЗ-членів Консорціуму, що проводився 18-20 квітня 2018 р. в м. Тернополі на базі  Тернопільського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій.

Семінар було проведено експертами Малопольської школи публічного адміністрування (м. Краків, Польща). Лекційні та практичні курси викладали Марчін Завіцкі − доктор габілітований за науковим напрямком «Публічна політика», доктор економічних наук, ад’юнкт кафедри публічного адміністрування Краківського економічного університету; Міхав Кудвач − доктор економічних наук, ад’юнкт кафедри економіки і публічного адміністрування Краківського економічного університету та Роман Жебчук − доктор філософії (економічні науки), інтерн кафедри економіки і публічного адміністрування Краківського економічного університету, координатор польсько-української співпраці в програмі DOBRE.

За результатами проведення семінару учасники отримають сертифікати підвищення кваліфікації від Малопольської школи публічного адміністрування.

ТАЙМ-МЕНЕДЖМЕНТ ТА ЙОГО РОЛЬ У ЖИТТІ

Успішним стане той,

 хто навчиться керувати

часом з користю.

Альберті

   20 березня 2018 року  у 8-А класі урок фінансової грамотності провела к.е.н. доцент кафедри «Менеджмент у виробничій сфері» ТНТУ ім. І. Пулюя Юрик Наталія Євгенівна. Вона провела заняття на тему «Тайм-менеджмент та його роль у житті» .

Довідка: «Тайм-менеджмент – це вміння так розподілити свій час, щоб не довелося працювати вечорами і по вихідних».

Пані Наталя розповіла про те, що перші згадки про облік витраченого часу зустрічаються ще в працях римського мислителя Сенеки, який пропонував це робити з точки зору позитивних та негативних емоцій, наголошуючи на тому, що необхідно займатися самоаналізом і фіксуванням тих моментів, які встигла людина виконати за певний час. Разом з учнями встановили, що виступає «викрадачами часу».

А, також, виділили основні принципи тайм-менеджменту, яких потрібно дотримуватися людині, щоб повірити в себе:

1. Почніть планувати свої дні (чи то вихідні, чи робочі дні).

2. Заведіть щоденник, блокнот і фіксувати в нього свої цілі, завдання, плани, думки.

3. Будьте Юлієм Цезарем. Тобто будуйте блоки, в які ви будете включати виконання подібних за характером завдань.

4. Навмисно усамітнюйтеся і встановлюйте «неприйомні» години.

5. Будь-якими способами уникайте затягування роботи.

6. Встановлюйте собі крайні терміни.

7. Увечері проаналізуйте  прожитий день, оцінюючи свої проблемні місця.

Принципи тайм-менеджменту допоможуть стати впевненими в собі, позбутися негативних відгуків, спрямованих на вашу адресу, а найголовніше, встигнути зробити всі ваші справи і бути задоволеним собою.

Ключові фактори успіху в започаткуванні власної справи

1 березня 2018 року відбулася зустріч учнів 11-А класу з д. е. н. професором кафедри «Менеджменту у виробничій сфері» Сороківською Оленою Анатоліївною на тему: «Ключові фактори успіху в започаткуванні власної справи». Пані Олена розпочала розмову з притчі «Дорога до моря» (http://www.blag.org.ua/2pritchi/2011_4_35.html),  а потім запропонувала випускникам написати 3 риси характеру, які, на їх думку, допоможуть їм досягти мети і вибрати свою дорогу до моря.

Основна увага приділялася дуже важливому питанню: «Як не викинути власну ідею на смітник», де було зруйновано 5 основних стереотипів, що перешкоджають у започаткуванні власної справи. Пані Олена наочно продемонструвала хибність даних стереотипів на прикладах історій життя та успіху Уолта Діснея, Леві Страуса, Марка Цукерберга, Біла Гейтса, Уоррена Баффета.

Особливу увагу звернула на Правила життя, які надрукував у 1999 році Біл Гейтс в книзі «Бізнес зі швидкістю думки», яка стала світовим бестселлером (http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=2331)

Правило 1
Життя несправедливе і доведеться з цим змиритися!
Правило 2
Світу начхати на твою самооцінку. Життя вимагатиме владнати справу ДО ТОГО, як ти почуватимешся впевнено.
Правило 3
Ти не отримуватимеш $60 000 в рік одразу після школи. Ти не станеш віце-президентом фірми із супутниковим телефоном в авто доки не заробиш на них.
Правило 4
Гадаєш, викладач дуже вимогливо до тебе ставиться? Зачейкайте із судженнями, доки у тебе з’явиться начальник.
Правило 5
Смажити подавати гамбургери для тебе нижче гідності? Твої дідусь і бабуся вважали інакше. Для них смажити гамбургери було можливістю зачепитися у цьому житті.
Правило 6
Якщо ти потрапив у халепу, не звинувачуй у цьому своїх батьків і не скигли: а вчись на помилках!
Правило 7
Батьки не завжди були такими нудними, якими вони тобі здаються тепер. До твого народження твої батьки були веселими і легкими у спілкуванні. Вони перетворилися на зануд, коли оплачували твої рахунки, прали тобі одяг і намагалися прищепити тобі гарні звички. Тому спочатку прибери у своїй кімнаті і вичисти туалет, перш ніж почнеш їх повчати.
Правило 8
Твоя школа скасувала поділ учнів на лідерів і невдах, однак життя такий поділ не скасовувало. Можливо, у вашій школі взагалі не залишилось невдах, але тільки не в житті. У деяких школах не ставлять погані оцінки і дають школярам стільки спроб, скільки їм потрібно, щоб відповісти правильно. Однак в житті усе інакше.
Правило 9
Життя не поділяється на семестри. Ти не матимеш літніх канікул, а твій начальник не чекатиме, доки ти ЗНАЙДЕШ СЕБЕ. Ти це робитимеш у свій вільний час.
Правило 10
Телебачення не відображає СПРАВЖНЬОГО життя. У реальному житті у вас не вийде цілий день сидіти в кафе і теревенити з друзями. Більше часу ви проводитимете за робочим столом.
Правило 11
Будь товариським і ввічливим з “ботаніками” та зубріями. Цілком ймовірно, що згодом ти працюватимеш на одного з них.

А, наостанок, випускникам було запропоновано скласти міні-проект «Власна справа», де повинні були задуматися над своїми бізнес-ідеями і накреслити схему їх втілення у життя.

Зустріч пройшла у формі активного діалогу, співпраці та взаєморозуміння.

Окрема подяка пані Олені Сороківській за організацію циклу лекцій, тренінгів, практичних занять викладачами ТНТУ ім. І. Пулюя для учнів 8-11 класів нашої школи.

Топ-ідеї для розвитку еко-бізнесу

16.03. 2018 року в 10-А класі була проведена лекція к.е.н., доцентом кафедри менеджменту у виробничій сфері ТНТУ ім. І. Пулюя Куждою Тетяною Іванівною на тему: «Топ-ідеї для розвитку еко-бізнесу».

Враження від зустрічі учениці 10-А класу Бойко Світлани: «Нам розповідали, що людство досягло значного прогресу у підвищенні матеріального добробуту, але цей прогрес призвів до погіршення природного середовища планети. Економісти, соціологи, політики знайшли вирішення цієї проблеми. Одним з шляхів виправлення екологічної ситуації, стала концепція «зелена» економіка.

Тетяна Іванівна розповіла, як зробити так, щоб очистити територію від пластику та на цьому заробити. Скільки грошей потрібно вкласти у цей бізнес. І що для цього  зовсім не потрібно будувати великі заводи. Сортування мусору в Україні відіграло б важливу роль, адже деякі Європейські країни переробляють свої відходи та купують їх у країн сусідів.

Також ми грали гру в групах, де могли самі щось змінити, тобто що б ми хотіли змінити у місті, які заводи з переробок відходів встановити і т.д.

Лекція була цікава і пізнавальна, всі уважно слухали та залишилися задоволені»

Посвята Першокурсників ФЕМ у Студенти

У переддень Міжнародного дня студента, 16 листопада, у читальній залі науково-технічної бібліотеки університету старшокурсники факультету економіки та менеджменту провели посвяту Першокурсників у Студенти.

Ведучі цього дійства Пастущин Олеся та Якимець Дмитро познайомили Першокурсників з адміністрацією факультету та завідувачами кафедр у цікавий та жартівливий спосіб, провівши екскурс казковою країною ФЕМляндією (чи то від ФЕМінності королівства, оскільки правлять у ньому лише жінки, чи то на честь Давньогрецької Богині ФЕМіди, що подарувала королівству дух добра і справедливості).

З теплими і щирими словами вітань до Першокурсників звернулися «правителі» казкової країни: королева та віце-королеви – декан Ціх.Г.В., заступники декана – Періг. І.М., Гарматюк О.О., Мариненко Н.Ю., а також графи та графині графств – завідувачі кафедр Білоус О.С., Дмитрів Д.В., Кирич Н.Б., Буняк Н.А., Федорович Р.В.

Першокурсники взяли активну участь у інтелектуальній грі «Брейн-ринг». Було представлено шість команд: «Dream Team» – гр. БА-11та БМ-11, «220 вольт» – гр. ПМ-11, «Mega Brain» – гр. ПО-11, «Внуки Геродота» – гр. ПК-11, «Positive Students» – гр. БР-11, «Діти Фрейда» – гр. БП-11. Усі учасники брейн-рингу проявили кмітливість та ерудицію і були нагороджені сертифікатами з додатковими балами до навчальних дисциплін, а переможці гри – команда «Діти Фрейда» отримала ще додатково по 5 балів з курсу «Вступ до спеціальності «Психологія» від свого викладача доцента Періг І.М.

У подарунок для всіх присутніх у залі старшокурсники факультету економіки та менеджменту виконали чудовий танець – вальс.

Кульмінацією ж цього свята стала присяга Першокурсників, яка підняла настрій, як студентам так і викладачам.

Свято посвяти Першокурсників факультету економіки та менеджменту у Студенти пройшло у теплій та щирій атмосфері, а учасники дійства та гості отримали незабутні враження та позитивні емоції!

Осінній переполох

16 листопада 2017 р., студентами IV курсу спеціальності “Менеджмент” на базі кафедри менеджменту у виробничій сфері,  під керівництвом к.е.н., доцента Зяйлик Марії Федорівни, відбувся щорічний студентський ярмарок “Осінній переполох”, на якому була представлена продукція 15 провідних фірм.  Були враховані багаторічні українські традиції проведення такого типу ярмарок, були там і співи, і конкурси, і гуморески, студенти показали свої вміння з менеджменту та маркетингу, а основним лозунгом цієї акції було “Гей на ярмарок хутчіше, і не пішки а бігом, то ж збирайтесь веселіше ВСІ  – на ЯРМАРОК гуртом”. Кошти, зібрані на ярмарку підуть на допомогу дітям –  сиротам.

 

1 червня ФЕМ ТНТУ відзначив свій День народження з «Оскарами»

Факультет економіки та менеджменту Тернопільського Національного технічного університету вчора відзначав День народження. З нагоди свята студенти та викладачі ділилися своїми враженнями та побажаннями з нашими кореспондентами.

Тематична зустріч студентів у виконкомі Тернопільської міської ради

Тематична зустріч студентів «Місцеве самоврядування: сучасні підходи і проблеми в контексті децентралізації влади» у виконкомі Тернопільської міської ради відбулася з Юрієм Дейнекою (кандидат економічних наук, доцент) – начальником управління стратегічного розвитку міста, Іриною Недожоліною – заступником начальника управління організаційно-виконавчої роботи та Ольгою Заверухою – заступником начальника упрвління в справах сімї та молоді.

Після короткого привітання, учасники обговорили широке коло питань, які цікавили студентів. Зокрема:

– як організована діяльність міської ради та її виконкому; в якому стані взаємодія з Тернопільською обласною державною адміністрацією з вирішення місцевих проблем (у т.ч. утилізації сміття), а також із розвитку місцевого самоврядування на засадах децентралізації влади;

– як реалізується Стратегія соціально-економічного розвитку міста на 2015-2020 рр. та Програма на 2017 р.; чи буде побудована велоструктура міста; чи справді буде реалізований проект побудови системи аерації на Тернопільському озері для відновлення екосистеми водойми;

– які перспективи Тернополя як європейського міста: що реально дає нам широке міжнародне співробітництво (зовнішньо-економічна діяльність, міжнародні зв’язки, туризм); як впроваджуються стандарти якості управління; на якому етапі розвиток електронного врядування та ін.

Непідробний інтерес викликало і обговорення Молодіжної політики міської влади та участі студентства в її реалізації, а також підготовка до Студентської республіки – 2017, яка відбудеться 25-27 червня.

Цікаві розповіді господарів та їх конкретні відповіді на запитання, а також висока активність студентів обумовили взаємне задоволення від зустрічі, а також домовленість про зустріч у наступному семестрі. Фото: 1) перед входом до Тернопільської міської ради; 2) фото на згадку в залі засідань міської Ради).

(Викладач – Рудакевич Марія Іванівна, професор кафедри економіки та фінансів, д.н.д.у.).

Тематична зустріч студентів із представниками обласної державної адміністрації

Згідно Конституції України, місцеві державні адміністрації – провідники внутрішньої політики держави на місцях, які забезпечують її реалізацію, в тому числі й сприяння діяльності органів місцевого самоврядування.

Сферами їх взаємодії з органами місцевого самоврядування є економічні, соціальні, культурні, екологічні, релігійні, національно-побутові та ін. потреби, інтереси та проблеми територіальної громади. Проте, часто реалізація функцій та повноважень місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування відбувається не лише узгодженими діями, а й супроводжується суттєвими суперечностями.

Їх виникнення, як правило, обумовлено двома основними причинами:

1) державні адміністрації одночасно представляють інтереси і держави, і територіальних громад;

2) у нас відсутнє чітке законодавче розмежування функцій, повноважень та механізмів взаємодії місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування.

Часто саме ці обставини породжують компетенційні конфлікти, що знижують ефективність співпраці, перешкоджають ефективному виконанню завдань кожною із сторін: і місцевих державних адміністрацій, і органів місцевого самоврядування (найбільш яскравий приклад – проблема сміттєзвалищ. Їх вирішення передбачає започаткована адміністративно-територіальна реформа та децентралізація влади.


        Вивчаючи дисципліну «Державне та регіональне управління» студенти гр. БМ-21 провели ряд тематичних зустрічей в органах публічного управління, які допомогли їм зрозуміти процеси управління в органах влади та реальну ситуацію в області й місті.

       В обласній державній адміністрації за участі Ивана Крисака – першого заступника голови ОДА, Володимира Харченко – начальника управління містобудування та архітектури, Онищук Наталі Олегівни – начальника управління економічної стратегії та прогнозування департаменту економічного розвитку і торгівлі, Чорного Ігора Володимировича – начальника відділу сімї та молоді було обговорено сучасні підходи та проблеми регіонального управління в нашій області в контексті децентралізації влади».

       Зокрема, мова йшла про Стратегію та Програму соціально-економічного розвитку Тернопільщини до 2020 року та на поточний 2017 рік; про етапи і проблеми децентралізації влади та діяльність ОДА зі сприяння розвитку місцевого самоврядування; про молодіжну політику і перспективи молоді в області; про організаційно-кадрову роботу в ОДА та розвиток електронного врядування (див. фото: 1) перед входом до Тернопільської обласної державної адміністрації; 2) фото на згадку в залі засідань обласної Ради).

 

Ще одна цікава зустріч студентів відбулася у новоствореному (за підтримки ЄС) Тернопільському відокремленому підрозділі установи Центр розвитку місцевого самоврядування на запрошення його директора – Віктора Литвинчука. Студенти, які брали участь у виборах територіальних громад області, ділилися враженнями, задавали запитання, оглянули орієнтовну Карту Тернопільщини, якою вона стане через два роки, після завершення процесу адміністративного реформування (Фото 3,4).

Зустріч студентів-менеджерів з представником ПрАТ «Тернопільський молокозавод»

13 травня студенти напряму «Менеджмент» та викладачі кафедри менеджменту у виробничій сфері факультету економіки та менеджменту мали чудову нагоду зустрітись із начальником відділу трейд-маркетингу ПрАТ «Тернопільський молокозавод» — пані Іриною Марцинківською. Ініціатором та організатором зустрічі виступила к.е.н., доцент Зяйлик М.Ф.

Пані Ірина розповіла про основи здорового харчування, про важливість таких поживних речовин, як білки, жири та вуглеводи, та продукти, в яких вони містяться. Ознайомила слухачів з маркуванням на упаковках та, на що варто звертати увагу при покупці продукції. Цікавою й корисною стала інформація про ГМО та Е-додатки у продуктах харчування і їхній шкідливий вплив на людський організм.

Ірина Марцинківська також розповіла про технологію Fresh Milk, яка використовується при виготовленні продукції ТМ «Молокія», та виділила її переваги. Головна теза зустрічі — «Ми є те, що ми їмо, що робимо і про що думаємо!»

Зустріч була цікавою і пізнавальною, студенти й викладачі мали можливість поставити чимало запитань та отримали вичерпні відповіді.